قهوه چیست

قهوه محبوب ترین نوشیدنی در جهان است که از دم آوری دانه برشته شده گیاه قهوه تهیه می شود.

گیاه قهوه بومی مناطق گرمسیری است و در موازات خط استوا کشت می شود و برزیل، ویتنام و کلمبیا از تولید کنندگان عمده قهوه در جهان محسوب می شود.

بسیاری خاستگاه قهوه را کشور اتیوپی می دانند و بر اساس افسانه ای کالدی یک چوبان کاشف قهوه محسوب می شود. کالدی بعد از مشاهده بزهای خود که با خوردن میوه یک درخت تحرک بیشتری از خود نشان می دهند گیاه قهوه را کشف کرد.

قهوه از چه تشکیل شده

در خصوص این سوال که قهوه از چه تشکیل شده است باید گفت که نوشیدنی قهوه از دم آوری قهوه آسیاب شده و آب تشکیل می شود؛ اما اینکه خود دانه قهوه از چه تشکیل شده و چه مسیری را طی کرده است تا به فنجان ما برسد باید بگوییم که دانه قهوه میوه درختی از تیره روناسیان است. درختچه ای همیشه سبز که تا ارتفاع 5 متر نیز رشد می کند و در کمربند قهوه که شامل مناطق گرمسیری حول خط استواست رشد می کند.

دانه قهوه چیست

میوه درخت قهوه که به گیلاس قهوه نیز شهرت دارد چهار لایه دارد که لوبیای قهوه را در خود نگهداری می کند.

لایه رویی گیلاس قهوه از دو لایه Outer Skin و Pulp تشکیل شده است که به آن گوشت قهوه نیز می گویند. این پوس قهوه در زمان نارس به رنگ سبز است که به مرور و در مراحل رشد؛ رنگ زرد و سپس قرمز به خود می گیرد. در زیر گوشت قهوه دو لایه دیگر نیز وجود دارد. لایه سوم که پکتین نام دارد Pection Layer و لایه چهارم پوست کاغذی است که Parchment نام دارد و این دولایه موسیلاژ نامیده می شوند.

این لایه ها یعنی گوشت قهوه و موسیلاژ در مرحله فرآوری و پردازش از دانه قهوه جدا می شوند و پس از خشک کردن دانه های قهوه آماده رست یا برشته کاری قهوه می شوند.

در ادامه این راه دانه های قهوه سبز در کارگاه های رستری یا برشته کاری قهوه حرارت و تفت می بینند و بر اساس فعل و انفعالات شیمیایی که به واسطه حرارت شکل می گیرد به دانه های قهوه که ما با آن آشنا هستیم تبدیل می شود.

سپس دانه های قهوه رست شده بر اساس نوع و روش دم آوری با درجه های مناسب آسیاب و آماده دم آوری می شوند.

قهوه زمین چیست

قهوه زمین به قهوه آسیاب شده گفته می شود که برای دم آوری قهوه مناسب است. قهوه زمین در واقع همان دانه برشته شده قهوه است که متناسب با دستگاه قهوه ساز و روش دم آوری آسیاب می شود.

درجه مناسب قهوه زمین بسیار مهم است، چرا که آسیاب ریز تر از حد استاندارد بستر دم آوری می شود و منجر به یک قهوه تلخ می شود چرا که قهوه بیشتر عصاره گیری می شود و اگر بیش از حد درشت باشد عصاره گیری درست انجام نمی شود و ما با یک عصاره رقیق مواجه می شویم.

اگر دانه قهوه خریداری می کنید و خودتان آن را آسیاب می کنید شناخت درجه های آسیاب مناسب اهمیت ویژه ای دارد. خرید دان قهوه همواره توصیه می شود چرا که دانه قهوه عطر و طعم قهوه را بیشتر در خود حفظ می کند و آسیاب آن در زمان دم آوری عطر و طعم قهوه را در فنجان نیز حفظ می کند و نوشیدنی با عطر و طعم زیاد و کیفیت خوب می نوشید.

اگر قهوه را به صورت قهوه زمین یا آسیاب شده خریداری می کنید و دستگاه آسیاب ندارید می بایست به تاریخ آسیاب قهوه توجه کنید و این نکته را در ذهن داشته باشید که قهوه زمین خیلی سریع تر از دانه قهوه آسیاب شده عطر و طعم خود را از دست می دهد.

قهوه چیست و انواع آن

قهوه و گیاه قهوه به چندین گونه تقیسم می شود که گونه عربیکا و روبوستا پر مصرف ترین آن در جهان محسوب می شود که بیش از 90 درصد قهوه مصرفی قهوه جهان را تشکیل می دهند.

قهوه عربیکا که قهوه با کیفیت بالا خود شناخته می شود در ارتفاع 800 تا 2000 متر از سطح دریا رشد می کند و از کافئین کمتری نسبت به گونه های دیگر برخوردار است و طعمی ترش و اسیدی دارد.

قهوه روبوستا اما در زمین های دشتی و تا ارتفاع 800 متر رشد می کند و دارای کافئین بالاتری است و همین کافئین بالا آن را در برابر آفات مقاوم می کند و به عنوان قهوه ای با کیفیت پایین تر شناخته می شود.

در این میان گونه سوم قهوه یا لیبریکا از درصد بسیار کمی در بازار جهانی دارد و از تولید کمی برخوردار است و با وجود نادر بودن آن به دلیل کیفیت پایین آن در فنجان از محبوبیت زیادی برخوردار نیست.

خواص قهوه چیست

نوشیدنی قهوه در کنار محبوب بودن اش یکی از نوشیدنی های سالم است که خواص بیشماری دارد که به چربی سوزی، انرژی بخش بودن، ضد افسردگی، ضد سرطان، کاهش دهنده ابتلا به آلزایمر و پارکینسون و بسیاری موارد دیگر می توان اشاره کرد.

برای خرید قهوه بر روی تصویر زیر کلیک کنید

برای دانلود اپلیکیشن قهوه موریس morris coffee app

بر روی تصویر زیر کلیک کنید

جهت دریافت لیست قیمت قهوه

بر روی تصویر زیر کلیک کنید

برای مشاهده صفحه قهوه موریس در اینستاگرام

بر روی تصویر زیر کلیک کنید

برای خرید قهوه و عضویت در کانال تلگرام قهوه موریس

بر روی تصویر زیر کلیک کنید