قهوه بدون شک یکی از نخستین گزینه های در صدر جدول محبوب ترین نوشیدنی های در جهان است و نوشیدن قهوه برای بسیاری به یک عادت روزانه تبدیل شده است؛ اما در این میان این سوال پیش می آیند که بهترین زمان مصرف قهوه در طول روز کی هست؟

عوامل بیولوژیکی و شیمیایی زیادی در بدن انسان وجود دارد که زمان مناسب نوشیدن قهوه را تعیین می کند.

کورتیزول یا همان هورمن استرس و هوشیاری یکی از این عوامل است که باید به آن دقت کرد.

مصرف قهوه در روز

کورتیزول مهمترین عامل هوشیاری در بدن انسان محسوب می شود و در یک بدن نرمال و طبیعی زمانی که کورتیزول در بالاترین سطح خود قرار دارد، بدن انسان نیز در هوشیاری کامل به سر می برد.

به طور طبیعی بین ساعت 8 تا 9 صبح سطح کورتیزول در بالاترین حد خود قرار دارد و در این زمان توصیه نمی شود که قهوه بنوشید. چرا که در ساعات اوج کورتیزول، مصرف کافئین موجب مقاومت بدن در برابر آن می شود و قهوه تأثیری بد هوشیاری شما نخواهد داشت.

در ساعات 12 تا 1 بعد از ظهر و 5.5 تا 6.5 بعد از ظهر نیز سطح کورتیزول در بدن در بالاترین حد خود قرار دارد.

با شناخت این موضوع اما می توان گفت که بهترین زمان مصرف قهوه بین ساعات 9 تا 11 و یا یک ساعات بعد از بیدار شدن از خواب شبانه است که سطح کورتیزول در بدن رو به کاهش است و کافئین بیشترین تأثیر را می تواند بر روی بدن شما بگذارد.

بعد از خوردن قهوه چه بخوریم

بسیار اتفاق می افتد که افراد به کافئین موجود در قهوه آلرژی دارند، اما علاقه به قهوه بیشتر از آن است که از نوشیدن آن صرف نظر کنند. در این شرایط خوردن یک لیوان آب بعد از قهوه می تواند تأثیرات کافئین را کم کند و آن را از بدن دفع کند. با این حال نوشیدن قهوه همراه با شیر و افزودنی هایی مانند آن همچون قهوه لاته، کاپوچینو و … می تواند از قدرت قهوه و کافئین موجود در آن کم کند.

بهترین زمان خوردن قهوه برای بیدار ماندن

قهوه همواره به عنوان یکی از عوامل بیدار ماندن در میان دانش آموزان و دانشجویان در زمان امتحانات معروف است اما مکانیسم این بیدار ماندن چگونه است؟

برخلاف کورتیزول که عمل هوشیاری است؛ آدنوزین عامل ایجاد احساس خواب آلودگی در بدن انسان است. آدنوزین با نشستن بر روی حسگرهای خود باعث بروز احساس خستگی و خواب آلودکی می کند و واکنش آرام کننده دارد. با مصرف قهوه؛ کافئین موجود در قهوه بر روی حسگرهای آدنوزین می نشیند و فعالیت آن را دچار اختلال می کند و حس هوشیاری را ایجاد می کند.

تأثیر کافئین بر بدن بین 4 تا 6 ساعت دوام می آورد، با توجه به این نکته نوشیدن قهوه برای بیدار ماندن می بایست در این زمان باشد تا از فعالیت آدنوزین و ساعت بیولوژیک بدن جلوگیری شود.

اما اگر می خواهید که نوشیدن قهوه موجب بد خوابی شما نشود می بایست قهوه را قبل از این ساعت میل کنید تا اختلالی در خواب شما ایجاد نوشد.

بهترین زمان مصرف قهوه در بدنسازی

امروزه قهوه به عنوان یک مکمل ورزشی در برنامه تغذیه ورزشکاران شناخته می شود. قهوه دارای قابلیت های ارگوژنیک (تقویت کننده عملکرد) و توانایی تحریک بیداری، توجه و تمرکز است و همین قابلیت ها برای تمرکز بر حرکات ورزشی و بیشتر کردن رانمدمان ورزشی بسیار مفید است.

اما بهترین زمان مصرف قهوه در بدنسازی و ورزش چه زمانی است؟ نوشیدن قهوه یک ساعت قبل از ورزش کردن، موجب افزایش تمرکز و چربی سوزی بیشتر در ورزشکاران می شود و از سویی نوشیدن قهوه پس از فعالیت ورزشی، گرفتگی های عضلانی و درد حاصل از آن را کاهش می دهد.

بنابراین نوشیدن قهوه قبل و بعد از فعالیت روزشی بهترین زمان مصرف قهوه محسوب می شود.

بهترین زمان مصرف قهوه برای لاغری

در کنار تمامی خواص و فواید قهوه برای بدن، از قهوه به عنوان یک مکمل غذایی برای لاغری در رژیم های لاغری نیز استفاده می شود.

بر اساس تحقیقی که از سوی دانشگاه گرانادا در اسپانیا صورت گرفت عنوان می شود که قهوه به عنوان ابزاری برای به حداکثر رساندن چربی سوزی در هنگام ورزش و لاغری شناخته می شود.

چربی سوزی از یک سو و ایجاد احساس سیری کاذب دو سر طیف قهوه به عنوان مکملی برای رژیم های لاغری محسوب می شوند.

بهترین زمان مصرف قهوه برای لاغری با توجه به نکاتی که گفته شد پیش از ورزش و فعالیت های ورزشی برای لاغری و پیش از غذا خوردن است.

بهترین زمان خوردن قهوه اسپرسو برای لاغری

قهوه اسپرسو با توجه به میزان کالری بسیار کم آن و همچنین خاصیت چربی زدایی آن یکی از گزینه های اصلی در رژیم لاغری محسوب می شود؛ اما باید به این نکته نیز توجه داشت که قهوه اسپرسویی که برای لاغری مصرف می شود را نباید با افزودنی ها و شیرین کننده هایی مانند قند مصرف کرد.

بهترین زمان مصرف قهوه سبز

در کنار نوشیدنی قهوه همچون اسپرسو برای لاغری، استفاده از قهوه سبز آسیاب شده در رژیم لاغری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به دلیل عدم برشته کاری قهوه، قهوه های سبز که به صورت خیلی ریز آسیاب می شود، قندهای موجود در آن و مواد مغذی آن تغییر نمی کنند و یکی از گزینه های تأثیرگذار بر لاغری است. مصرف قهوه سبز لاغری به صورت دم نوش است و بهترین زمان مصرف آن پیش از صرف غذا است.

برای خرید قهوه بر روی تصویر زیر کلیک کنید

برای دانلود اپلیکیشن قهوه موریس morris coffee app

بر روی تصویر زیر کلیک کنید

جهت دریافت لیست قیمت قهوه

بر روی تصویر زیر کلیک کنید

برای مشاهده صفحه قهوه موریس در اینستاگرام

بر روی تصویر زیر کلیک کنید

برای خرید قهوه و عضویت در کانال تلگرام قهوه موریس

بر روی تصویر زیر کلیک کنید