در صنعت قهوه انواع قهوه را بر اساس عوامل مختلفی می توان تقسیم بندی کرد.

یک تقسیم بندی بر اساس نوع دانه قهوه است و یک تقسیم بندی بر اساس روش دم کردن آن.

انواع دانه قهوه

انواع دانه قهوه به طور کلی به سه گونه عربیکا، روبوستا و لیبریکا تقسیم می شوند که در حدود 98 درصد قهوه مصرفی در جهان از نوع عربیکا و روبوستا است.

قهوه عربیکا گونه ای است که در ارتفاع بالاتر از 800 متر تا 2000 متر از سطح دریا رشد می کند و به نسبت دیگر گونه های قهوه از مقاومت کمتری در برابر آفات برخوردار است. قهوه عربیکا به نسبت دیگر گونه ها از کافئین کمتری برخوردار است و به دلیل طعم های منحصر به فرد آن در مناطق مختلف از کیفیت بهتری در فنجان برخوردار است و به همین دلیل از قیمت بالاتری برخوردار است.

قهوه روبوستا بر خلاف عربیکا در دست و تا ارتفاع 800 متر از سطح دریا رشد می کند و به دلیل بالا بودن میزان کافئین در آن از مقاومت بالاتری نیز در برابر آفات برخوردار است و به دلیل کیفیت پایین تر نسبت به عربیکا از قیمت پایین تری برخوردار است.

قهوه لیبریکا اما با توجه به حجم تولید آن که تنها در حدود 2 درصد از فروش جهانی را به خود اختصاص می دهد بسیار نادر است و کیفیت متوسطی در فنجان از خود بروز می دهد.

در این میان هرکدام از این گونه ها بر اساس منطقه ای که کشت می شوند نیز متفاوت هستند و طعم های منحصر به فرد خود را بروز می دهند.

به عنوان مثال قهوه های جامائیکا بلومانتین، قهوه گیشا پاناما، قهوه بوربون، قهوه کلمبیا نارینو، قهوه یورگاچف، قهوه سیدامو و قهوه لیمو اتیوپی از معروفیت خاصی برخوردارند.

اسم انواع قهوه

یکی دیگر از تقسیم بندی های قهوه بر اساس نوع روش دم آوری قهوه است که بسیاری از ما با آنها آشنا هستیم. به طور کلی این تقسیم بندی به انواع قهوه اسپرسو، قهوه ترک، قهوه فرانسه یا قهوه فیلتری، قهوه های دمی تقسیم می شوند و انواع قهوه ها به عنوان زیرمجموعه های این انواع نام گذاری می شوند.

قهوه اسپرسو در این میان زیر شاخه های زیادی دارد و بسیاری از نوشیدنی ها بر پایه آن درست می شوند مانند آمریکانو، قهوه لاته، کاپوچینو، آفوگاتو و …

تهیه قهوه اسپرسو نیازمند داشتن دستگاه اسپرسو است که بر اساس فشار آب و عبور آب از میان قهوه آسیاب شده عصاره گیری می شود. در این میان بسیاری قهوه دم شده با قهوه ساز رو گازی یا موکاپات را هم جزو قهوه اسپرسو می دانند که تفکری اشتباه است و با قهوه اسپرسو که بر اساس فشار مستقیم آب بر روی قهوه است درست می شود.

قهوه ترک قهوه سنتی در منطقه خاورمیانه است که به روشی متفاوت دم می شود و برای آن از قهوه جوش به نام جذوه استفاده می شود و قهوه در آب حل و تهیه می شود.

قهوه فرانسه یا قهوه فیلتری نیز به نوعی قهوه دمی گفته می شود که اگر با دستگاه قهوه فیلتری تهیه شود قهوه ای با حجم بیشتر و بادی بالاتر خواهید داشت و اگر با فرنچ پرس تهیه کنید قهوه با روش غوطه وری دم آوری می شود.

قهوه های دمی که این روزها به قهوه های موج سوم نیز شناخته می شوند با روش های متفاوتی همچون دم آوری قهوه با کمکس، V60، سایفون، اروپرس و … انجام می شوند.

نکته ای که باید به آن دقت کرد این است که هر کدام از این تقسیم بندی ها بر اساس روش دم آوری نیازمند دقت و شناخت درجه آسیاب است. با این حال به صورت کلی درجه های آسیاب به صورت زیر نیز قابل شناسایی هستند.

قهوه ترک: درجه بسیار ریز یا به صورت آرد

قهوه اسپرسو: درجه آسیاب ریز

قهوه با دستگاه موکاپات یا قهوه ساز روگازی: متوسط رو به ریز

قهوه فرانسه با دستگاه فیلتری: متوسط

قهوه های دمی: متوسط

قهوه فرانسه با فرنچ پرس: درشت

انواع قهوه سرد

قهوه سرد در میان قهوه ها به خصوص در فصل گرما از محبوبیت ویژه ای برخوردارند؛ اما برای این نوع قهوه هم به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند. قهوه سرد دم و یا آیس کافی ها.

برای تهیه قهوه سرد دم می بایست دم آوری متناسب با دمای اتاق صورت بگیرد و در حدود 12 تا 24 ساعت به طول می انجامد و قهوه بدون اعمال حرارت دم آوری می شود.

در آیس کافی ها قهوه در ابتدا به روش های مختلفی که در بالا به آن اشاره شد عصاره گیری می شود و سپس با یخ و شیر سرد می شود.

انواع قهوه دمی

قهوه های دمی یا فیلتری به روش های مختلفی دم آوری می شوند و به اصطلاح به آنها قهوه های موج سوم نیز گفته می شود. در قهوه های فیلتری روش دم آوری نیاز به مهارت و تمرین دارد.

قهوه ساز سایفن: دم کردن قهوه با سایفن یکی از انواع قهوه دمی به شمار می رود که در آن به دلیل حرارت آب که در گلدان زیرین است، به سمت بالا حرکت می کند و از میان فیلتر و قهوه عبور کرده و در مخزن بالایی آب و قهوه در حالت غوطه وری قرار می گیرند و پس از دور کردن منبع حرارت از مخزن زیرین قهوه که در مخزن بالایی قرار دارد به پایین منتقل می شود.

قهوه ساز کمکس: دم کردن قهوه با کمکس نیز یکی دیگر از انواع قهوه دمی است که به دلیل شکل ظاهری آن جزو آثار هنری قرن نیز شناخته می شود. در دم آوری قهوه با کمکس ابتدا فیلتر کاغذی در دهانه کمکس قرار می گیرد و قهوه آسیاب شده درون فیلتر ریخته می شود و با استفاده از کتری دهانه غازی یا کتل آب به صورت دورانی بر روی قوه ریخته می شود.

انواع قهوه دمی به دلیل روش های دم کردن قهوه و مدت زمانی که این فرآیند دم کردن طول می کشد به قهوه های تعاملی نیز معروف هستند و عطر و طعم قهوه استخراج می شود.

انواع قهوه جوش

انواع قهوه جوش یا قهوه سازها نیز تقسیم بندی های خاص خود را دارند که بر اساس آنها نوع قهوه نیز مشخص می شود.

دستگاه قهوه ساز اسپرسو خانگی، اسپرسو ساز های صنعتی نیمه اتوماتیک و اتوماتیک، موکاپات یا قهوه ساز روگازی، قهوه جوش ترک یا جذوه یا ایبریک، فرنچ پرس، اروپرس، کمکس، سایفون، V60، موج کالیته تنها بخشی از قهوه سازهایی است که می توان با آنها قهوه هایی جذاب و متفاوت دم کرد.

برای خرید قهوه بر روی تصویر زیر کلیک کنید

برای دانلود اپلیکیشن قهوه موریس morris coffee app

بر روی تصویر زیر کلیک کنید

جهت دریافت لیست قیمت قهوه

بر روی تصویر زیر کلیک کنید

برای مشاهده صفحه قهوه موریس در اینستاگرام

بر روی تصویر زیر کلیک کنید

برای خرید قهوه و عضویت در کانال تلگرام قهوه موریس

بر روی تصویر زیر کلیک کنید